Dana 23.11.2013. godine održana je 5.- poslijednja radionica u sklopu projekta Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva koje je u tijeku.
U okviru programa psihološke podrške održano je pet radionica u organizaciji Udruge u prostoriji Dnevnog boravka za starije osobe koje Grad Pleternica Udruzi daje na prigodno korištenje.
Radionica su održane:
2. 27. 07. 2013.
3. 05. 10. 2013.
4. 19. 10. 2013.
5. 23. 11. 2013.
Kako se na svakoj radionici priključio ponetko novi sudionici su na početku svake radionice informirani o sadržaju prethodnih radionica i općenito o programu i mogućnostima psihološke podrške u različitim životnim situacijama.
Tema prve radionice je bila „Događaj i doživljaj“ i sudionici su podučeni temeljnim konceptima kreiranja vlastitog doživljaja i mogućnostima upravljanja vlastitim stanjima. Koncepti su u ugodnoj atmosferi prorađivani na njihovim primjerima pomoću prigodnih vježbi.
Tema druge radionice je bila „Emocije – osjećaji“ . Sudionici su podučeni temeljnim konceptima nastajanja emocija, vrstama emocija i njihovoj ulozi u našem životu. Na vlastitim primjerima osvješćivali su različite emocije u osobnom iskustvu i na primjeru ljutnje vježbali se mehanizme upravljanja emocijama (kontrola ljutnje).
Tema treće radionice je bila „Asertivno konfrontiranje“ . Sudionici su podučeni temeljnim konceptima stilova ponašanja s naglaskom na asertivni stil ponašanja. Vježbali su na vlastitim primjerima kako se na asertivan način konfrontirati ili dati negativnu povratnu inoformaciju (kritiku). Osvješćivali su potencijale za njegovanje odnosa i razlike u odnosu na pasivni i agresivni stil ponašanja.
Tema četvrte radionice je bila „Naše različitosti i rješavanje sukoba“ . Sudionici su saznali što su psihološke potrebe te kako gradimo sustav uvjerenja i vrijednosti i filtriramo informacije. Prigodne vježbe pokazale su kako nam osvješćivanje toga može pomoći u razumijevanju drugih i rješavanju sukoba na asertivan način.
Tema pete radionice je bila „Cjelovito rješavanje problema, postavljanje ciljeva i donošenje odluka“. Sudionici su saznali kako je u izazovnim situacijama moguće upravljati emocijama i uz uvažavanje različitosti i potreba drugih definirati svoje ciljeve i njegovati orijentaciju na rješavanje problema. Prigodne vježbe pokazale su kako naučeno mogu primjenjivati na svoje stvarne životne izazove.
Sudionici su radionice ocijenili kao edukativne, opuštajuće i osnažujuće.